Dentysta Gryfino

Odsłonięte szyjki zębowe to codzienny problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, a w celu nawet utratą zębów. Niezależnie z uwagi tej choroby, należy się nią zdobyć i wdrożyć środki zaradcze.

Dentysta Dębno

Obnażanie szyjek zębowych to efekt „cofania się” lub i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dobę, ale proces ten istnieje nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn prawdopodobnie być wiele, choć najczęstsze spośród nich wtedy wiek pacjenta, a jeszcze nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to niemal efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Rozwijanie się szyjek zębowych u pań po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co dobre, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie z wieku, przyczyną problemu jest często również higiena. Również ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, zbierający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak również ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą powodować się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w końca zbierania się płytki nazębnej i przechowywania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” lub i „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący kluczem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród obecnego sensu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie ukazuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie otaczają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ujawniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a też na upojny i kwaśny smak oraz na kontakt to klasyczny objaw obnażonych szyjek zębowych. Spotyka się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o ostrym smaku i temperaturze, jak oraz w związku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest złe, ma się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych uważa się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cechę jest prostsza z reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy z przyczyny powstania problemu, a także z zaawansowania choroby. Zazwyczaj tworzy się a z zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to podstawowe momenty w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi uzyskuje się w gabinecie stomatologicznym w sensie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie przenosi się je co pół roku.

Pomocna prawdopodobnie być wyjątkowo zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych stosuje się miękkich szczoteczek. Droga istnieje ponad technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w charakteru od dziąsła) Właściwie jest używać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do kładzenia się osadu nazębnego.

Dentysta Dębno

Warto wyposażyć się też w normalne środki do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Dostępne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i trudnego, a jeszcze słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami niezbędne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe zakłada się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest dobrym rozwiązaniem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Dębno

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *